Македонија осма во светот по смртноста од корона – Крушево со најголема смртност

 

Пандемијата на коронавирусот досега најфатална била во Крушево доколку се споредат бројките на заболени и починати лица до почетокот на декември. Во градот на падините на Бушева планина како резултат на последиците од ковид-19 досега умреле 9 пациенти, а заболени се 132. Тоа значи дека стапката на смртност изнесува 6,8 отсто, што е далеку над просекот на ниво на цела земја од 2,8 отсто. Од првиот случај на 22 март, досега излегува дека во земјата секојдневно од коронавирус умираат по 7 лица.

 

Скопје води на листата со најмногу смртни случаи, но има и најголем број на заболени, а воедно и жители во земјата. Во главниот град, како што покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје, починале 553 лица од 27.464 заболени.

 

Од 31 град каде вирусот одземал животи Скопје е најдолу на листата по смртност со 2 проценти, а под него се наоѓаат и градовите Виница, Свети Николе, Неготино, како и Пробиштип. Најниска стапка на смртност од 0,9 отсто, односно двајца починати пациенти од 221 заболен има во Валандово.

 

Веднаш под Крушево пак е Струга со смртност од 6,1 проценти. Потоа следи Радовиш со 5 отсто на починати лица, а веднаш зад него со 4,7 отсто на четврто место е Дебар, градот во кој на почетокот на пандемијата беше прогласена кризна состојба. Но, Радовиш и Дебар се со прилично понизок процент на починати лица од водечките два града.

 

Извор: РадиоСлободнаЕвропа

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи