Повторно страшни бројки за Прилеп – 84 нови случаи и 4 починати

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 3399 тестирања, а регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 479

-Куманово 52

-Дебар 20

-Штип 45

-Прилеп 84

-Тетово 58

-Струга 52

-Велес 59

-Битола 83

-Охрид 49

-Кавадарци 42

-Гостивар 63

-Гевгелија 33

-Струмица 29

-Крива Паланка 12

-Радовиш 12

-Крушево 5

-Кочани 33

-Пробиштип 10

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 2

-Пехчево 2

-Берово 4

-Валандово 4

-Виница 4

-Делчево 22

-Кратово 7

-Свети Николе 13

-Кичево 31

-Ресен 13

-Неготино 18

 

Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (70, 61, 73, 81, 62, 65 и 69г), еден од Куманово (79г), двајца од Штип (81 и 78г), четири пациенти од Прилеп (84, 68, 69 и 79г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 73г), еден од Охрид (87г), еден од Гостивар (71г), еден од Струмица (67г), еден од Крушево (71г) и еден пациент од Берово (86г).

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 266

-Куманово 49

-Штип 30

-Прилеп 51

-Тетово 1

-Струга 30

-Велес 13

-Битола 56

-Охрид 29

-Кавадарци 22

-Гостивар 2

-Гевгелија 3

-Струмица 16

-Крива Паланка 3

-Радовиш 10

-Крушево 1

-Кочани 14

-Пробиштип 3

-Македонски Брод 3

-Пехчево 4

-Берово 6

-Валандово 2

-Виница 8

-Делчево 6

-Кратово 8

-Свети Николе 11

-Кичево 21

-Ресен 3

-Неготино 8

 

Досега во земјата се направени вкупно 341.261 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847, а бројот на активни случаи изнесува 21728.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи