52 нови случаи на Ковид 19 во Прилеп и тројца починати

Во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 439

-Куманово 56

-Дебар 5

-Штип 42

-Прилеп 52

-Тетово 58

-Струга 29

-Велес 27

-Битола 73

-Охрид 32

-Кавадарци 51

-Гостивар 68

-Гевгелија 5

-Струмица 33

-Крива Паланка 15

-Радовиш 5

-Крушево 2

-Кочани 23

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 4

-Пехчево 1

-Берово 1

-Валандово 1

-Виница 2

-Делчево 3

-Кратово 2

-Свети Николе 17

-Кичево 16

-Ресен 10

-Неготино 22

 

Починати се 30 лица, дванаесет пациенти од Скопје (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 и 68г), еден од Куманово (73г), тројца од Прилеп (73, 63 и 73г), еден од Тетово (62г), двајца од Струга (57 и 64г), двајца од Битола (62 и 67г), двајца од Гостивар (64 и 64г), еден пациент од Струмица (74г), еден од Радовиш (65г), еден од Крушево (80г), еден од Пробиштип (76г), еден од Берово (58г), еден од Ресен (66г) и еден пациент од Неготино (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 585 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 168

-Куманово 37

-Штип 37

-Прилеп 47

-Тетово 10

-Струга 20

-Велес 32

-Битола 42

-Охрид 41

-Кавадарци 15

-Гевгелија 8

-Струмица 19

-Крива Паланка 4

-Радовиш 4

-Кочани 13

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 5

-Пехчево 2

-Берово 4

-Виница 10

-Делчево 5

-Кратово 3

-Свети Николе 14

-Кичево 21

-Ресен 6

-Неготино 11

 

Досега во земјата се направени вкупно 344.085 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 66330, бројката на оздравени пациенти е 42241, на починати е 1877, а бројот на активни случаи изнесува 22212.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи