ВИДЕО – Вработените од градинките „Наша Иднина“ донираа за прилепската болница

Вработените од градинките „Наша Иднина“ донираа за прилепската болница 2 прочистувачи на воздух, маски, нараквици и хигиенски средства во вредност од околу 12.000 денари.

 

 

„Вака изгледа малку, но тоа е дадено од срце, за да може вработените во болницата полесно да ги извршуваат работите, а тие кои се лекуваат да излезат побрзо здрави и живи. Ние имавме колешка, Бисера, која ја загуби битката за 7 дена со корона вирусот и воедно сакаме во нејзина чест да донираме, таа вечно ќе остане во нашите срца и тоа никогаш да не се повтори“, рече Орце Тодороски, дииректор на градинките „Наша Иднина“ – Прилеп.

 

Инаку моментално во прилепските градинки имало 5 позитивни вработени, 6 биле во изолација, односно 2 воспитни групи или вкупо 50 деца во изолација.

 

„Важно е дека немаме дете кое е позитивно. Тие кои се разболуваат вработени, по 3 недели се враќаат на работа. Имаме околу 400 деца кои посетуваат градинка, а тоа е добро, според протоколот можеме 600“, додава Тодороски.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи