После повеќе денови Прилеп конечно без починати, денеска 59 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 398

-Куманово 47

-Дебар 11

-Штип 46

-Прилеп 59

-Тетово 44

-Струга 15

-Велес 32

-Битола 46

-Охрид 28

-Кавадарци 29

-Гостивар 46

-Гевгелија 22

-Струмица 24

-Крива Паланка 3

-Радовиш 8

-Крушево 1

-Кочани 11

-Пробиштип 4

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 3

-Пехчево 2

-Берово 15

-Валандово 2

-Виница 1

-Делчево 26

-Кратово 4

-Свети Николе 8

-Кичево 22

-Ресен 11

-Неготино 15

 

Починати се 24 лица, дванаесет пациенти од Скопје (75, 64, 60, 71, 69, 79, 36, 35, 70, 61, 74, 80г), двајца од Куманово (62 и 77г), еден пациент од Струга (73г), еден од Велес (76г), тројца од Битола (60, 81 и 55г), еден од Охрид (63г), еден од Струмица (56г), еден од Крива Паланка (53г), еден од Кочани (42г) и еден пациент од Кичево (65г). Пациентите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 631 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 264

-Куманово 45

-Штип 34

-Прилеп 45

-Велес 38

-Битола 51

-Кавадарци 18

-Гевгелија 4

-Струмица 26

-Крива Паланка 3

-Радовиш 3

-Крушево 2

-Кочани 9

-Пробиштип 4

-Демир Хисар 5

-Македонски Брод 8

-Валандово 3

-Виница 3

-Свети Николе 17

-Кичево 30

-Ресен 7

-Неготино 12

 

Досега во земјата се направени вкупно 347.080 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 67311, бројката на оздравени пациенти е 42872, на починати е 1901, а бројот на активни случаи изнесува 22538.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи