Одбележана годишнината од смртта на Блаже Конески

 

 

Со полагање свежо цвеќе на споменикот пред ЦК „Марко Цепенков“, Прилеп ја одбележа 27-годишнината од смртта на кодификаторот на македонскиот литературен јазик, поет, прозаист, литературен историчар, професор на Филозофскиот факултет во Скопје и прв претседател на МАНУ, Блаже Конески.

 

Пред споменикот на Конески, двеќе положија градоначалникот Илија Јованоски, членови на Советот на општина Прилеп, претставници на ООУ „Блаже Конески“ и претставници на ОО на СДСМ Прилеп.

 

Блаже Конески е роден на 19 декември 1921 година во с.Небрегово, а починал во Скопје, на 7 декември 1993 година.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи