Повторно тројца наши сограѓани ја загубија битката со Ковид 19, 9 нови случаи во Прилеп

Во последните 24 часа се направени 947 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 126

-Куманово 27

-Штип 19

-Прилеп 9

-Тетово 33

-Велес 26

-Битола 7

-Охрид 2

-Кавадарци 25

-Гостивар 22

-Гевгелија 12

-Струмица 7

-Крива Паланка 4

-Радовиш 5

-Крушево 1

-Кочани 2

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 1

-Берово 1

-Кратово 1

-Свети Николе 5

-Кичево 3

-Ресен 3

-Неготино 23

 

Починати се 25 лица, дванаесет пациенти од Скопје (74, 79, 75, 66, 75, 80, 82, 67, 75, 70, 71 и 61г), еден од Куманово (67г), тројца од Прилеп (73, 85 и 81г), еден од Струга (81г), двајца од Битола (47 и 74г), двајца од Гостивар (45 и 84г), еден пациент од Гевгелија (75г), еден од Берово (85г), еден од Делчево (87г) и еден пациент од Неготино (65г). Од нив, двајца се починати вон, останатисе се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1059 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 152

-Куманово 154

-Дебар 5

-Штип 28

-Прилеп 52

-Тетово 130

-Струга 37

-Велес 20

-Битола 30

-Охрид 64

-Кавадарци 40

-Гостивар 205

-Гевгелија 22

-Струмица 3

-Крива Паланка 9

-Кочани 13

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 10

-Македонски Брод 2

-Пехчево 4

-Берово 8

-Валандово 14

-Виница 2

-Делчево 4

-Свети Николе 15

-Ресен 10

-Неготино 21

 

Досега во земјата се направени вкупно 349.742 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 68332, бројката на оздравени пациенти е 44705, на починати е 1949, а бројот на активни случаи изнесува 21678.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи