Нов црн ден за Прилеп – починаа 5 мина и 52 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2993 тестирања, а регистрирани се 1120 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 507

-Куманово 60

-Штип 30

-Прилеп 52

-Тетово 37

-Струга 35

-Велес 31

-Битола 36

-Охрид 49

-Кавадарци 33

-Гостивар 56

-Гевгелија 8

-Струмица 43

-Крива Паланка 6

-Радовиш 10

-Крушево 3

-Кочани 16

-Пробиштип 2

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 1

-Пехчево 6

-Берово 15

-Валандово 5

-Виница 7

-Делчево 25

-Кратово 2

-Свети Николе 4

-Кичево 16

-Ресен 8

-Неготино 16

 

Починати се 28 лица, седум пациенти од Скопје (74, 63, 83, 69, 79, 82 и 72г), еден од Куманово (71г), еден од Штип (81г), пет пациенти од Прилеп (66, 80, 61, 76 и 55г), еден од Струга (77г), двајца од Велес (72 и 75г), еден од Битола (45г), еден од Охрид (77г), еден од Кавадарци (71г), двајца од Гостивар (51 и 49г), еден од Гевгелија (72г), двајца од Струмица (56 и 80г), еден од Делчево (65г), еден од Ресен (53г) и еден пациент од ПЕ Неготино-Демир Капија (68г). Пациентите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 916 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 263

-Куманово 52

-Дебар 4

-Штип 42

-Прилеп 61

-Тетово 35

-Струга 29

-Велес 41

-Битола 79

-Охрид 36

-Кавадарци 24

-Гостивар 62

-Гевгелија 15

-Струмица 24

-Крива Паланка 12

-Радовиш 8

-Крушево 1

-Кочани 12

-Пробиштип 5

-Демир Хисар 2

-Пехчево 3

-Берово 10

-Валандово 3

-Виница 10

-Кратово 2

-Свети Николе 14

-Кичево 39

-Ресен 2

-Неготино 26

 

Досега во земјата се направени вкупно 352.735 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 69452, бројката на оздравени пациенти е 45621, на починати е 1977, а бројот на активни случаи изнесува 21854.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи