371 новозаболен од коронавирус во изминатата седмица во Прилеп

 

 

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 30-ти ноември до 6-ти декември, во општина Прилеп имало 371 новозаболен од коронавирус.

 

Од последици на коронавирусот починале 20 лица.

 

Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 988, од кои 788 лица се наоѓаат на домашно лекување, 128 на болничко лекување, а 72 се лекуваат во дневната болница. На кислородна поддршка се наоѓаат 75 пациенти.

 

Вкупниот број на заразени од вирусот изнесува 3.383, а од почетокот на пандемијата од коронавирус починало 151 лице.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи