Што се случува со Прилеп – 6 починати, најмногу во Македонија и 47 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 2758 тестирања, а регистрирани се 929 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 417

-Куманово 40

-Штип 20

-Прилеп 47

-Тетово 46

-Струга 31

-Велес 39

-Битола 46

-Охрид 33

-Кавадарци 23

-Гостивар 37

-Гевгелија 11

-Струмица 32

-Крива Паланка 7

-Радовиш 2

-Крушево 1

-Кочани 22

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 1

-Пехчево 1

-Берово 5

-Валандово 3

-Виница 4

-Делчево 10

-Кратово 1

-Свети Николе 10

-Кичево 22

-Ресен 5

-Неготино 10

 

Починати се 28 лица, пет пациенти од Скопје (58, 75, 67, 78 и 22г), еден од Куманово (69г), еден од Дебар (66г), шест пациенти од Прилеп (70, 77, 53, 56, 69 и 82г), двајца од Струга (59 и 69г), еден од Велес (66г), тројца од Битола (76, 69 и 61г), еден од Кавадарци (57г), еден од Гостивар (83г), еден од Радовиш (80г), еден од Крушево (64г), еден од Кочани (65г), еден од Пробиштип (78г), двајца пациенти од Кратово (76 и 76г) и еден пациент од Кичево (80г). Од нив, двајца се починати вон, останатите се починато во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1068 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 255

-Куманово 51

-Дебар 3

-Штип 40

-Прилеп 81

-Тетово 74

-Струга 23

-Велес 64

-Битола 33

-Охрид 31

-Кавадарци 40

-Гостивар 67

-Гевгелија 22

-Струмица 68

-Крива Паланка 11

-Радовиш 8

-Кочани 27

-Пробиштип 6

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 7

-Берово 15

-Валандово 6

-Виница 9

-Делчево 31

-Кратово 10

-Свети Николе 19

-Кичево 42

-Ресен 9

-Неготино 13

 

Досега во земјата се направени вкупно 357.102 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 70883, бројката на оздравени пациенти е 47364, на починати е 2051, а бројот на активни случаи изнесува 21468.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи