Денеска во Прилеп двајца починати и 59 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 3114 тестирања, а регистрирани се 1161 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 410

-Куманово 54

-Дебар 19

-Штип 54

-Прилеп 59

-Тетово 58

-Струга 25

-Велес 55

-Битола 75

-Охрид 51

-Кавадарци 55

-Гостивар 38

-Гевгелија 38

-Струмица 27

-Крива Паланка 10

-Радовиш 14

-Крушево 1

-Кочани 28

-Пробиштип 7

-Демир Хисар 3

-Македонски Брод 2

-Пехчево 1

-Берово 1

-Валандово 5

-Виница 2

-Делчево 5

-Кратово 3

-Свети Николе 18

-Кичево 12

-Ресен 7

-Неготино 24

 

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (61, 66, 63, 67, 68, 64 и 30г), двајца од Куманово (53 и 63г), двајца од Штип (64 и 78г), двајца од Прилеп (85 и 85г), еден пациент од Струга (71г), еден од Битола (61г), четири пациенти од Гостивар (57, 83, 76 и 75г), еден од Струмица (80г), еден од Крива Паланка (73г), двајца од Кочани (66 и 67г), еден од Пробиштип (35г), пациент од Делчево (64г) и еден од Кичево (66г). Пациентите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 295

-Куманово 34

-Дебар 4

-Штип 20

-Прилеп 49

-Тетово 45

-Струга 25

-Велес 29

-Битола 62

-Охрид 33

-Кавадарци 18

-Гостивар 41

-Гевгелија 15

-Струмица 22

-Крива Паланка 8

-Радовиш 3

-Крушево 3

-Кочани 14

-Пробиштип 7

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 2

-Пехчево 1

-Берово 9

-Валандово 4

-Виница 4

-Кратово 1

-Свети Николе 7

-Кичево 14

-Ресен 16

-Неготино 19

 

Досега во земјата се направени вкупно 360.216 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 72044, бројката на оздравени пациенти е 48170, на починати е 2077, а бројот на активни случаи изнесува 21797.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи