За 10 години над 65 илјади Македонци добиле бугарско државјанство

Facebook
Twitter
Email
Print

 

За десет години, 65.675 Македонци добиле бугарско државјанство. Бугарската министерка за правда, Десислава Ахладова, на седница на парламентот објави дека од 1 јануари 2010 година до 22 октомври 2020 година вкупно 77.829 државјани на Македонија поднеле барање за бугарско државјанство.

 

Како што пренесуваат бугарските медиуми, во 77.726 од тие барања било наведено дека барателите имаат бугарско потекло, а од нив, бугарско државјанство добиле 65.675 лица.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи