69 нови случаи во Прилеп, денеска нема починати од Ковид 19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 2805 тестирања, а регистрирани се 982 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 456

-Куманово 24

-Дебар 2

-Штип 23

-Прилеп 69

-Тетово 36

-Струга 38

-Велес 26

-Битола 45

-Охрид 42

-Кавадарци 43

-Гостивар 34

-Гевгелија 14

-Струмица 28

-Крива Паланка 2

-Радовиш 7

-Крушево 2

-Кочани 15

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 3

-Пехчево 4

-Валандово 7

-Виница 6

-Делчево 15

-Кратово 1

-Свети Николе 4

-Кичево 16

-Ресен 7

-Неготино 9

 

Починати се 19 лица, четири пациенти од Скопје (82, 53, 74 и 84г), еден од Куманово (87г), еден од Струга (78г), еден од Велес (53г), еден од Битола (86г), двајца пациенти од Охрид (76 и 80г), еден од Кавадарци (65г), двајца од Гостивар (75 и 56г), четири пациенти од Крива Паланка (66, 40, 72 и 67г), еден од ПЕ Делчево-Македонска Каменица (81г) и еден пациент од Кратово (65г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 556 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 176

-Куманово 23

-Штип 31

-Прилеп 32

-Тетово 48

-Струга 1

-Велес 26

-Битола 30

-Кавадарци 21

-Гостивар 63

-Гевгелија 12

-Струмица 9

-Крива Паланка 8

-Радовиш 5

-Кочани 9

-Пробиштип 7

-Македонски Брод 1

-Пехчево 1

-Берово 5

-Валандово 1

-Виница 2

-Кратово 2

-Свети Николе 11

-Кичево 14

-Ресен 7

-Неготино 11

 

Досега во земјата се направени вкупно 363.021 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73025, бројката на оздравени пациенти е 48726, на починати е 2096, а бројот на активни случаи изнесува 22203.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи