Прилеп – 27 нови случаи и еден починат од Ковид 19

 

Во последните 24 часа се направени 1837 тестирања, а регистрирани се 613 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 204

-Куманово 35

-Дебар 15

-Штип 20

-Прилеп 27

-Тетово 29

-Струга 19

-Велес 24

-Битола 23

-Охрид 27

-Кавадарци 38

-Гостивар 24

-Гевгелија 19

-Струмица 9

-Крива Паланка 8

-Радовиш 8

-Кочани 11

-Пробиштип 3

-Македонски Брод 2

-Пехчево 1

-Берово 12

-Валандово 2

-Виница 1

-Делчево 4

-Свети Николе 15

-Кичево 11

-Ресен 7

-Неготино 15

 

Починати се 25 лица, осум пациенти од Скопје (63, 80, 72, 72, 53, 81, 60 и 71г), двајца од Куманово (86 и 87г), еден од Прилеп (77г), двајца од Велес (68 и 61г), тројца пациенти од Битола (54, 67 и 57г), еден од Кавадарци (68г), тројца од Гостивар (60, 75 и 59г), еден од Гевгелија (71г), еден од Струмица (47г), еден од Радовиш (53г), еден од Свети Николе (75г) и еден пациент од Ресен (84г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 688 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 251

-Куманово 38

-Дебар 3

-Штип 39

-Прилеп 45

-Тетово 41

-Струга 18

-Велес 29

-Битола 43

-Охрид 28

-Кавадарци 26

-Гостивар 32

-Гевгелија 2

-Струмица 13

-Крива Паланка 4

-Радовиш 6

-Кочани 12

-Пробиштип 1

-Демир Хисар 7

-Македонски Брод 3

-Пехчево 1

-Берово 2

-Валандово 2

-Виница 2

-Свети Николе 6

-Кичево 18

-Ресен 7

-Неготино 9

 

Досега во земјата се направени вкупно 364.858 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73638, бројката на оздравени пациенти е 49414, на починати е 2121, а бројот на активни случаи изнесува 22103.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи