Нов црн ден за Прилеп кој урива рекорди – 5 починати и 38 нови случаи на Ковид 19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 2347 тестирања, а регистрирани се 657 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 323

-Куманово 23

-Штип 8

-Прилеп 38

-Тетово 19

-Струга 15

-Велес 22

-Битола 36

-Охрид 28

-Кавадарци 25

-Гостивар 17

-Гевгелија 6

-Струмица 13

-Крива Паланка 6

-Радовиш 10

-Кочани 12

-Пробиштип 4

-Македонски Брод 4

-Пехчево 1

-Берово 7

-Валандово 5

-Виница 2

-Делчево 7

-Кратово 1

-Свети Николе 4

-Кичево 5

-Ресен 5

-Неготино 11

 

Починати се 31 лице, десет пациенти од Скопје (93, 79, 73, 76, 69, 40, 84, 70, 61, и 88г), тројца од Куманово (57, 74 и 81г), еден од Дебар (81г), пет од Прилеп (55, 58, 78, 70 и 56г), двајца од Тетово (59 и 81г), еден пациент од Струга (75г), еден од Охрид (47г), еден од Кавадарци (51г), тројца од Гостивар (60, 75 и 68г), двајца од Струмица (72 и 83г), еден од Крушево (76г) и еден пациент од Делчево (65г). Од нив тројца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 920 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 349

-Куманово 37

-Дебар 8

-Штип 29

-Прилеп 70

-Тетово 29

-Струга 60

-Велес 37

-Битола 36

-Охрид 28

-Кавадарци 36

-Гостивар 45

-Гевгелија 5

-Струмица 18

-Крива Паланка 3

-Радовиш 9

-Крушево 1

-Кочани 13

-Пробиштип 4

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 3

-Пехчево 4

-Берово 9

-Валандово 2

-Виница 4

-Делчево 24

-Кратово 3

-Свети Николе 10

-Кичево 20

-Ресен 9

-Неготино 14

 

Досега во земјата се направени вкупно 373.738 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 76251, бројката на оздравени пациенти е 52413, на починати е 2225, а бројот на активни случаи изнесува 21613.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи