9 починати пациенти од Прилеп од Ковид 19 – Што се случува?

Во последните 24 часа се направени 591 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 63

-Куманово 4

-Штип 4

-Прилеп 14

-Тетово 7

-Велес 4

-Битола 1

-Охрид 2

-Кавадарци 12

-Гостивар 2

-Гевгелија 4

-Струмица 1

-Крива Паланка 1

-Радовиш 1

-Кочани 1

-Пехчево 1

-Берово 1

-Виница 1

-Делчево 1

-Кичево 3

-Неготино 1

 

Починати се 22 лица, три пациенти од Скопје (44, 61 и 67г.), еден од Куманово (88г.), еден од Дебар (43г.), од Штип (64г.), пријавени се девет пациенти од Прилеп од кои тројца се починати во изминатото деноноќие (85, 81, 87, 87, 70, 96, 69, 79 и 68г.), двајца од Струга (86 и 78г.), еден пациент од Велес (75г.), од Битола (58г.), од Гевгелија (72г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (86г.) и еден пациент од Кичево (69г.). Пациентите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1122 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 275

-Куманово 29

-Дебар 35

-Штип 25

-Прилеп 67

-Тетово 34

-Струга 3

-Велес 51

-Битола 89

-Охрид 8

-Кавадарци 84

-Гостивар 43

-Гевгелија 20

-Струмица 15

-Крива Паланка 14

-Радовиш 7

-Крушево 2

-Кочани 17

-Пробиштип 13

-Демир Хисар 5

-Пехчево 7

-Берово 21

-Валандово 3

-Виница 41

-Делчево 79

-Свети Николе 11

-Кичево 62

-Ресен 24

-Неготино 38

 

Досега во земјата се направени вкупно 381.207 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 78434, бројката на оздравени пациенти е 55155, на починати е 2314, а бројот на активни случаи изнесува 20965.

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи