За една недела во Прилеп починале 23 лица од Ковид 19, а имало 271 нов случај

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 14-ти до 21 декември, во општина Прилеп имало 271 нов случај на Ковид-19.

 

Од последици на коронавирусот, починале 23 лица.

 

Бројот на активни случаи изнесува 793.

 

602 лица се наоѓаат на домашно лекување, 91 на болничко, а 100 се лекуваат во дневната болница, на кислородна поддршка се наоѓаат 57 пациенти.

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓат 1.424 лица.

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 3.946.

 

Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починалe 190 лицa.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи