Прилеп рекордер – нови 5 починати од Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2562 тестирања, а регистрирани се 758 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 324

-Куманово 43

-Штип 22

-Прилеп 46

-Тетово 21

-Струга 27

-Велес 26

-Битола 23

-Охрид 28

-Кавадарци 36

-Гостивар 32

-Гевгелија 17

-Струмица 26

-Крива Паланка 3

-Радовиш 5

-Кочани 19

-Пробиштип 1

-Пехчево 2

-Берово 2

-Валандово 8

-Виница 2

-Делчево 8

-Кратово 4

-Свети Николе 6

-Кичево 14

-Ресен 2

-Неготино 11

 

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (42, 65, 74, 83, 69, 80 и 86г), двајца од Куманово (87 и 52г), еден од Дебар (80г), пет од Прилеп (65, 79, 65, 61 и 76г), еден од Струга (62г), двајца од Битола (77 и 69г), четири пациенти од Охрид (62, 70, 57 и 81г), еден од Свети Николе (65г), двајца од Кичево (64 и 77г) и еден пациент од Неготино (74г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 944 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 270

-Куманово 51

-Дебар 24

-Штип 25

-Прилеп 69

-Тетово 36

-Струга 43

-Велес 51

-Битола 53

-Охрид 46

-Кавадарци 53

-Гостивар 44

-Гевгелија 30

-Струмица 20

-Крива Паланка 6

-Радовиш 12

-Кочани 19

-Пробиштип 7

-Демир Хисар 1

-Пехчево 2

-Берово 8

-Валандово 6

-Кратово 3

-Свети Николе 15

-Кичево 19

-Ресен 13

-Неготино 18

 

Досега во земјата се направени вкупно 383.769 тестирања на Ковид -19.

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 79190, бројката на оздравени пациенти е 56099, на починати е 2340, а бројот на активни случаи изнесува 20751.

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи