Eднократната финансиска помош 6.000 денари ќе се троши без ограничувања – може да се подигне и во кеш

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Владата на Македонија соопштува дека во тек е исплатата на еднократната финансиска помош 6.000 денари за 283 илјади граѓани, кои истата може да ја користат во кој било период без рокови и ограничувања.

 

„Еднократната помош се однесува на граѓаните со низок доход, корисници на пензија, корисници на право на социјална сигурност на стари лица, млади лица на возраст од 16 до 29 години, самохран родител, деца без родители и родителска грижа, уметници и други лица кои вршат дејност во културата, филмски работници и естрадни уметници, со пресек на 27-ми септември, односно денот кога беше објавен четвртиот пакет на економски мерки“, велат од Влада.

 

Граѓаните освен преку картички, овојпат парите ќе може да ги вадат во кеш и да си ги трошат за какви што сакаат производи и услуги.

 

Средствата се уплаќаат на трансакциските сметки на граѓаните во комерцијалните банки, додека за оние граѓани кои немаат отворено трансакциска сметка досега, оваа услуга ќе им биде овозможена од банката во која е распореден соодветниот граѓанин, а за која може да добие информација со внесување на својот ЕМБГ на веб страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи