200 професионални војници се приклучија на Армијата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Од денеска Армијата на Република Македонија е засилена со 200 професионални војници.

 

Новите регрути денеска на свеченост во касарната „Илинден“ ги поздрави министерката за одбрана Радмила Шекеринска. Посакувајќи им добредојдовте во една НАТО армија, им порача дека изборот да ја носат униформата ќе им овозможи финансиска сигурност и можност за личен развој.

 

По свеченоста на војниците им беа врачени Договорите за работа, а министерката за наредната година најави прием на нови 250 војници во АРМ, како и 120 подофицерски чинови.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи