Иновацијата „Соларна лежалка“ и донесе две награди на прилепчанката Христина Микулек

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Прилепчанката Христина Микулек на годинешната Макинова – меѓународна изложба на пронајдоци, прототипи, заштитни марки и слично, се претстави со со иновацијата „Соларна лежалка“ и беше двојно наградена.

 

Од стручното жири освои второ место, а како уникатен пронајдок на млад истражувач пронајдокот беше забележан и награден од страна на Државниот завод на заштита на индустриска сопственост со Плакета за млад иноватор.

 

Ментор на Христина Микулек е професорот Сашо Кочоски.

 

Поради настаната сидуација со пандемијата и препораките од Комисијата за заразни болести Макинова годинава се организираше од 8 до 10 ноевмри и истата беше организирана онлајн, односно презентацијата на пронајдоците беше елаборирана пред комисијата преку интернет апликација.

 

НАГРАДЕНАТА ИНОВАЦИЈА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи