ВИДЕО – Прошетка низ новите конаци на манастирот Трескавец

Неодамна завршија градежните работи во манастирот Трескавец кај Прилеп и се обновија опожарените конаци кои изгореа до темел во големиот пожар кој го зафати манастирот на 4 февруари 2013 година.

 

Градежните работи ги изведе српската реномирана компанија „Кото“.

 

Погледнете како сега изгледа овој наш велелепен храм. Видеото е во продукција на Инфо Компас.

 

 

Сега останува да се уреди ентериерот. Сееверниот и западниот конак ќе бидат наменети за гости, а додека источниот конак е монашки дел.

 

На манастирот во моментов му е потребен нов водовод за да бидат пуштени во употреба конаците, затоа што сегашниот капацитет на водоводот може да ја задоволи потребата на само 10-тина мина. Премиерот Зоран Заев вети дека Владата за оваа намена издвоила средства и изградбата на водоводот требало да започне идната година.

 

Исто така итно е потребно реконструкција и конзервација на црквата која потекнува од 13 век, како и на старата трпезарија и магерницата.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи