На Солунска глава на 1 јануари – прилепските планинари Филип Илиоски, Михаела Кочоска и Михаил Петкоски ја отворија сезоната

Прилепските планинари и велосипедисти, Филип Илиоски, Михаела Кочоска, ии Михаил Петкоски уште на 1 јануари ја отворија планинарсјката сезона за 2021. Ја искачија Солунска глава – 2540 мнв.

 

„2021 година не пречека со прекрасни временски услови идеални за зима. Нова Година ја дочекавме во планинарскиот дом Чеплес и рано изутриина на 1 јануари се качивме на Солунска глава, највисокииот врв на Јакупица. Се искачувавме 4 часа во многу снег, кој на некои места беше замрзнат. Користевме како опрема и дерези и цепини“, вели за Инфо Компас, Филип Илиоски.

 

Погледнете ја фото галеријата како изгледа Солунска глава во моментов.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи