Пандемијата со корона во Прилеп полека се смирува, 115 нови случаи во изминатата седмица

 

 

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 28 декември 2020 до 3 јануари 2021 година, во општина Прилеп имало 115 нови случаи на Ковид-19, од последици на коронавирусот починале 4 лица.

 

Бројот на активни случаи изнесува 462, а на болничко лекување се наоѓаат 70 пациенти.

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 4.261, а од почетокот на пандемијата, од коронавирус починалe 214 лицa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст, фотографија и видео, без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.