Од 11 до 17 јануари во Прилеп имало 84 нови случаи на Ковид-19 и 5 починати

Од Центарот за јавно здравје информираат дека изминатата седмица, во периодот од 11 до 17 јануари 2021 година, во општина Прилеп имало 84 нови случаи на Ковид-19. Од последици на коронавирусот починале 5 лица.

 

Бројот на активни случаи изнесува 301. 41 лица се наоѓаат на болничко, 227 на домашно лекување, а 33 се лекуваат во дневната болница; на кислородна поддршка се наоѓаат 29 пациенти.

 

Во домашна изолација и самоизолација се наоѓаат 355 лица.

 

Вкупниот број на заразени од Ковид-19 изнесува 4.467.  Од почетокот на пандемијата, од коронавирус починалe 225 лицa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи