Еден починат и 13 новозаболени од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 137

-Куманово 17

-Тетово 13

-Прилеп 13

-Гостивар 10

-Штип 4

-Битола 7

-Велес 15

-Охрид 10

-Струмица 9

-Кавадарци 10

-Струга 3

-Кичево 8

-Свети Николе 1

-Гевгелија 6

-Неготино 1

-Дебар 11

-Ресен 5

-Крива Паланка 1

-Радовиш 4

-Берово 1

-Делчево 6

-Пробиштип 3

-Виница 2

-Македонски Брод 1

-Богданци 3

-Кратово 3

-Крушево 3

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (70, 78, 65, 75 и 80г.), еден од Прилеп (73г.), еден од Гостивар (71г.), од Штип (66г.), два пациенти од Охрид (75 и 78г.), еден од Кавадарци (52г.), еден од Кичево (63г.), еден од Свети Николе (57г.) и еден пациент од Гевгелија (80г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 658 оздравени пациенти од:
-Скопје 444
-Куманово 13
-Тетово 9
-Прилеп 22
-Гостивар 11
-Штип 7
-Велес 11
-Охрид 46
-Струмица 7
-Кавадарци 19
-Струга 34
-Кочани 2
-Свети Николе 2
-Гевгелија 8
-Неготино 6
-Радовиш 3
-Берово 3
-Делчево 1
-Пробиштип 1
-Виница 1
-Македонски Брод 3
-Крушево 2
-Демир Капија 1
-Пехчево 2
Досега во земјата се направени вкупно 439.121 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90124, бројката на оздравени пациенти е 76045, на починати е 2768, а бројот на активни случаи изнесува 11311.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи