Пет новозаболени од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

 

 

Во последните 24 часа се направени 2013 тестирања, а регистрирани се 347 нови случаи на ковид-19 во:

 

 

-Скопје 179

-Куманово 24

-Тетово 14

-Прилеп 5

-Гостивар 8

-Штип 13

-Битола 1

-Велес 11

-Охрид 18

-Струмица 7

-Кавадарци 13

-Струга 4

-Кочани 8

-Кичево 4

-Свети Николе 2

-Гевгелија 1

-Дебар 4

-Ресен 1

-Крива Паланка 3

-Берово 4

-Делчево 10

-Пробиштип 5

-Виница 1

-Богданци 3

-Крушево 1

-Демир Капија 2

-Пехчево 1

 

 

Починати се 11 лица, пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.).  Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

 

 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 378 оздравени пациенти од:

 

 

-Скопје 270

-Куманово 13

-Тетово 11

-Прилеп 15

-Гостивар 4

-Штип 5

-Битола 3

-Велес 6

-Струмица 9

-Кавадарци 8

-Струга 1

-Кочани 4

-Кичево 5

-Свети Николе 2

-Гевгелија 2

-Неготино 4

-Ресен 3

-Крива Паланка 4

-Радовиш 3

-Берово 2

-Богданци 1

-Кратово 1

-Крушево 1

-Пехчево 1

 

 

Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

 

 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90471, бројката на оздравени пациенти е 76423, на починати е 2779, а бројот на активни случаи изнесува 11269.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи