ВИДЕО – Џудо тренер од Прилеп обвинет дека вршел обљуба врз малолетничките кои ги тренирал

Поради сомнение дека извршил обљуба врз малолетнички со злоупотреба на положбата на 46 годишниот прилепчанец Р.П. ОСновниот суд од Прилеп, а по барање на Јавното обвинителство му одреди мерка 30 дневен притвор. Според обвинителството осомничениот како тренер по џудо, од април до ноември 2020 година, во Прилеп и на други места, заради задоволување на полови страсти, со злоупотреба на својата положба извршил полови дејствија врз деца кои наполниле 14 години – ученички кои му биле доверени заради тренирање и воспитување.

 

 

Како штро велат извори од истрагата дел од овие дејствија се случувале пред и по тренинзите, но и еднаш на службено патување кога гостувале на натпревари надвор од Прилеп. Според соопштението на МВР случајо го пријавил еден родител на 15-годишна малолетничка. Инаку дознаваме дека пријава против тренерот досега поднесле 3 ученички кои тренирале кај него.

 

Бранителот на осомничениот Жаре Стеваноски истакна дека истрата била во тек, станувало збор за доста тешко кривично дело. Според Стеваноски останувало нејасно зошто и јавното обвинителство и МВР одбиле полиграфско тестирање на осомничениот.

 

„Се уште истрагата е во тек, не би сакал да изнесувам други детали освен оние дека во текот на истрагата и во полициска постапка и пред јавниот обвинител беше инсистирано на полиграфско тестирање на осомничениот и не би додавал ништо повеќе бидејќи поради тоа што сериозно ги допира личните права на секој човек, па така и на осомничениот“, вели Жаре Стеваноски, адвокат на осомничениот.

 

Осомничениот мерката притвор во траење од 30 дена во КПУ Битола.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи