Пелагониските бизнисмени незадоволни – регионот го нема во плановите за капитални инвестиции и Фондот за патишта за 2021

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Регионалните комори од Пелагонискиот регион при Стопанската комора на Македонија ја обновија иницијативата за модернизација на регионалната патна инфраструктура и модернизирање на патниот правец Меџитлија – Битола – Прилеп – Велес.

 

Бизнис секторот од овој регион е незадоволен бидејќи овој регион го нема во плановите за капитални инвестиции и Фондот за патишта за 2021 година.Тие апелираат што побрзо да се сретнат со премиерот и економскиот тим на земјата за да ги изложат аргументите повторувани 20 години што се во функција на подобрување на економската ситуација од што би имале корист сите.

 

Од коморите информираа дека во последните 3 години за ова прашање е дискутирано со највисоките претставници на извршната власт и тоа на неколку последователни средби и работни состаноци во Прилеп и Битола со премиерот, заменик на претседателот на Владата на РСМ задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, министерот за транспорт и врски и министерот без ресор, задолжен за регулатива за подобрување на инвестициската клима за домашните претпријатија.

 

Бизнисмените сметаат дека реализацијата на иницијативата ќе има големо значење и за работењето на компаниите од Југозападниот регион кој учествува со 19,5% од БДП, но и за поврзување со Република Грција (со околу 250.000 жители во пограничните региони) и Република Албанија (со околу 150.000 жители во пограничниот регион) со што ќе опфати регион од околу 1 милион жители.

 

Иницијативата за ова патно решение првично e покрената на седница на Управниот одбор на Регионалната комора со седиште во Прилеп уште во 2005 година и на седница на Управниот одбор на Регионалната комора со седиште во Битола на 17.11.2010 година, каде се спомнува главен проект од 1997 година за истиот пат во должина од 52,65 км т.е. 71,87 км. Во 2008 година од сопствени средства на Комората, изработен е и предлог проект од фирмата Балкан Консалтинг.

 

Над 8.300 компании компаниите од Пелагонискиот регион создаваат 11,3% од БДП и вработуваат вкупно 130.000 вработени.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи