Почина Марија од „Жикина династија“ на 57 годишна возраст

Актерката Ријалда Кадриќ, позната по улогата на Марија од „Жикина династија“, почина ненадејно синоќа на 57-годишна возраст во Атина, каде живееше во последните години од нејзиниот живот.

 

Веста за нејзината смрт ја објави и нејзиниот пријател Душан на Фејсбук, кој преку таа социјална мрежа се прости од нејзе.

 

Тој се присети како се сретнале и го истакна она што му остана во сеќавањето на Ријалда.

 

„Смртта на Ријалда го стори тоа. Неочекувано, премногу брзо. Луѓето имаат тенденција да мислат дека никој близок никогаш нема да замине, барем не нагло, бидејќи тоа е најтешката работа, кога ќе изгубиме некого без навестување, без можност да се разделиме, без збор. Се запознавме пред три години, во група што се занимаваше со капитализам и депресија – беше организирана во REX од Небојша Миликиќ, тука беа и Тања Марковиќ и Павле Поповиќ. Се сеќавам на нејзините семинари кои дискутираа за филмот и психоанализата. Ги гледавме „Низ брановите“ на Ларс фон Трир, како и Педро Алмодовар, филмот „Кожата во која живеам“. Таа секогаш имаше луцидни толкувања и неверојатна аналитичка енергија. Ја сакаше Кејт Буш исто како мене, таа се облекуваше елегантно, секогаш негувана, понекогаш премногу „буржоаска“ за мојот вкус, но во тоа беше – таа. Таа ме запозна со Исидора Станиќиќ, одличен уметник за танцување, чии настапи топло ви ги препорачувам. Таа учествуваше на мојот семинар за филозофија на психоанализа на Филозофскиот факултет и презентираше една од нејзините студии на случај, со клиент чиј живот го направи многу подобар за време на терапијата. Имаше поддршка и за време на оваа криза. Последен пат го споменав тоа во разговор со Пол. Неговата мајка ја запознала Ријалда во Атина и таа и рекла: „Душан многу го сака Павле“. Психоаналитичарот не може да се измами кога станува збор за љубовта. Со таа љубов се разделувам од тебе, драга Ријалда“, напиша тој.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи