Наместо 7.000 одгледале 25.000 стебла канабис во с. Алданци – кривична за скопјанец и правен субјект

 

ОВР Прилеп денеска до надлежното прилепско ОЈО поднесе кривична пријава, поради постоење на основи на сомневање дека лицето К.Б.(36) од Скопје, управител на правен субјект за вршење на дејност производство на маслени екстракти од канабис за медицински цели, подружница во село Алданци, Крушевско, го прекршило член 95-в став 2 од Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци, како и против правното лице, за прекршување на член 95-в став 1 од истиот закон, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

 

Имено, како што соопштија од МВР, врз основа на претходно добиени сознанија дека во правниот субјект се врши дејност одгледување на растенија канабис, спротивно на одредбите од Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци, на 20 декември 2020 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција и членови на владина Комисија за оценување на исполнетост на условите по однос на простор, опрема и кадар за одгледување на медицински канабис, бил извршен вонреден инспекциски надзор и увид во правниот субјект, при што било констатирано дека во правниот субјект биле засадени растенија канабис во различна вегетативна фаза за кои не е затекната документација за евиденција.

 

„На 12 јануари 2021, со цел обезбедување на докази дека постојат основи на сомнение дека во правниот субјект се постапува спротивно на законските одредби од Закон за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци и се одгледува канабис без соодветна евиденција, по дадени насоки од Комисијата, сите простории на правниот субјект се пломбирани и изречена е забрана за вршење какви било активности во однос на одгледување на канабис за медицински цели. Од страна на Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога оружје и опасни материи во координација со ОВР Прилеп на 26 јануари 2021, врз основа на претходно издадена судска наредба од Судија на претходна постапка од Основен кривичен суд Прилеп, бил извршен претрес во правниот субјект во село Алданци, Крушевско, во присуство на управителот К.Б“, наведоа од МВР.

 

Од Министерството посочија дека при претресот, од правниот субјект се одземени 18.301 растенија канабис кои биле спакувани во 247 вреќи, компјутерска опрема и документација поврзана со работењето на правниот субјект. Ден претходно врз основа на наредба од Судија на претходна постапка издадена од Основен кривичен суд Скопје 1 извршен е претрес и во седиштето на правниот субјект во Скопје, при што е одземена документација и компјутерска опрема, поврзана со работењето на правниот субјект.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи