Општина Крушево со најголем раст во транспарентноста

 

 

Општина Крушево во 2020-та година забележа најголем скок во транспарентноста, од 31% во 2017 на 71 минатата година.

 

Според истражувањето Центарот за граѓански комуникации со поддршка на американскиот народ преку Агенцијата на САД за меѓународен развој (УСАИД) општина Крушево во 2020 го подигнала нивото на транспарентност на 71 процент. Во споредба со 2017-та година Крушево бележи неверојатен скок кога транспарентноста била само на 31 процент.

 

„Ова е големо признание за нашата работа. Чекорите кои ги планираме дополнително ќе ја зголемат транспарентноста и со тоа ќе обезбедиме поголема доверба кај граѓаните и целосно отворање на локалната самоуправа. Растот за само 3 години од 31 на 71 проценти, е навистина голем, но тоа е нешто што на граѓаните им го должиме како институција платена од нив“, изјави градоначалникот на општина Крушево.

 

Истражувањето ја мери транспарентноста на сите институции и креира листа и ги рангира истите.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи