Приведен Албанец кој пробал да влезе во Македонија со фалсификувана возачка дозвола

Facebook
Twitter
Email
Print

 

На 30.01.2021 на Граничен премин Ќафасан З.П.(26) од Р.Албанија, при влез во Република Северна Македонија, употребил грчка возачка дозвола, во чија оригиналност се посомневале полициските службеници.

 

 

Во консултација со Основното јавно обвинителство Струга и извршеното криминалистичко-техничко вештачење на спорната возачка дозвола, утврдено е дека истата е фалсификувана.

 

 

Тој е приведен, а од страна на ОПКМСР-Струга до ОЈО Струга е поднесена кривична пријава по член 378 став 3 вв став 1 од Кривичниот законик, додека од страна на Судија на претходна постапка при Основен суд Струга на З.П. му е одредена мерка притвор.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи