АМС ги објави номинациите за 2020: Пандев за спортист на годината

Facebook
Twitter
Email
Print

Агенцијата за млади и спорт (АМС) ги номинираше најдобрите спортисти, федерации и репрезентации за 2020 година.

 

 

Во категоријата за број еден спортист се најде капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев. Покрај капитенот номинирани се Дејан Георгиевски (таеквондо) и Емил Павлов (карате).

 

 

Подолу погледнете ги сите номинации:

 

 

  1. Спортист на годината

Номинација 1: Горан Пандев – фудбал;

Номинација 2: Дејан Георгиевски – таеквондо;

Номинација 3: Емил Павлов – карате;

 

 

  1. Спортистка на годината

Номинација 1: Вероника Костовска – карате;

Номинација 2: Дрита Ислами – атлетика;

Номинација 3: Рејчел Стојанов – ритмичка гимнастика;

 

 

  1. Млад спортист на годината

Номинација 1: Роберто Ацковски  – карате;

Номинација 2: Адријан Аземи – бокс;

Номинација 3: Димитар Јованоски – триатлон;

 

 

  1. Млада спортистка на годината

Номинација 1: Магдалена Божиноска – карате;

Номинација 2: Сара Велкова – фудбал;

Номинација 3: Александра Симева  – тенис;

 

 

  1. Најуспешен национален тим

Номинација 1: Фудбалски национален тим;

Номинација 2: Ракометен национален тим;

Номинација 3: Одбојкарски национален тим;

 

 

  1. Најуспешен спортист на лице со инвалидитет

Номинација 1: Владимир Тркаљанов –  шах;

Номинација 2: Андреј Стојаноски – пливање;

 

 

  1. Најуспешен тренер – селектор

Номинација 1: Игор Ангеловски – фудбал;

Номинација 2: Борче Костовски – таеквондо;

Номинација 3: Сашко Арсовски – карате;

 

 

  1. Најуспешна национална спортска федерација

Номинација 1: Фудбалска федерација на Македонија;

Номинација 2: Македонска Таеквондо Федерација;

Номинација 3: Карате федерација на Македонија;

Номинација 4: Ракометна федерација на Македонија;

Номинација 5: Одбојкарска федерација на Македонија.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи