Бугарската полиција го уапсила Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешковски

Facebook
Twitter
Email
Print

Бугарската полиција денес во Софија го уапсила Игор Спасов, осуден за убиството на Мартин Нешкоски. Од МВР велат дека бугарската полиција ги известила дека тој денеска е приведен, по претходно распишана меѓународна потерница од македонските власти.

 

 

По апсењето, македонското Министерство за правда ќе треба да почне постапка за негова екстрадиција.

 

 

Спасов е поранешен специјалец од МВР, кој беше осуден за убиството на младиот Нешкоски за време на прославата во Скопје за изборната победата на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори на 5 јуни 2011 година.

 

 

Тој беше осуден на 14 години затвор. Спасов беше пуштен од затворот „Идризово“ пред 1 година, поради лекарски наоди дека имало потреба од операција за дискус хернија и од кила. Требало да се врати во затворот „Идризово“ на 18 октомври.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи