Матурантите продолжуваат со бојкот на наставата и оваа недела

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

И оваа недела продолжува бојкотот на наставата од страна на матурантите, инфомираа од Сојузот на средношколци.

 

Матурантите стојат на ставот дека се потребни измени во полагањето на државната матура, односно наместо досегашните 4 предмети, поради проблемите кои настанаа во образовниот процес со корона пандемијата бројот на предмети кои ќе се полагаат да се намали на 2.

 

„Ќе продолжиме со нашите активности во парламентот во координација со сите пратеници и пратенички групи коишто ги поддржуваат нашите барања“, велат од Сојузот на средношколци.

 

Вчера министерството за образование соопшти дека бојкотот е неоправдан и дека најмногу штета ќе претрпат учениците.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video