ВИДЕО – Како се градеше Трескавец – од пожарот, па се до денес

Пред точно 8 години на денешен ден до темел изгореа конаците манастирот Трескавец. За среќа огнената стихија не ја зафати и црквата која потекнува од 13 век.  Манастирот досега бил запален два пати, еднаш во 1867 годиина и еднаш во 1991 година на 9 јануари. Секогаш истиот бил изградуван во рекордно кратко време затоа што овој православен храм е од огромно значење за Прилеп и прилепчани.

Осум години потоа манастирот е скоро целосно обновен. Сега црквата треба сама да си го уреди ентериерот на конаците. Но за жал иако конаците се готови, неможат да се отворат за гости, ниту да се направи технички прием, затоа што се уште не е решено прашањето со изградбата на новиот водовод.

 

Инфо Компас го следеше целиот процес на изградба на конаците. Во ова неколку минутно видео погледнете како изгледаше изградбата на Трескавец од пожарот, па се до денес.

 

Видеото е во комплетна продукција на Инфо Компас.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи