Хибриден режим – „Економист“ ја рангираше Македонија на 78 место според индексот на демократија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Угледниот економски магазин “Економист”, во најновиот глобален индекс на демократија ја стави Северна Македонија на 78. место, во групата на земји со “хибриден режим”.

Вкупната оценка во рангирањето изнесува 5.89 што претставува пад во однос на претходната година. Најниско оценети се “политичката култура” зо 3,13 поени од можни 10, и “функционирање на владата” со 5,71. Потоа следува “политичко учество” со 6,11 поени, “граѓанска слобода” со оценка 7,06 и највисоко оценета е “изборен процес и плурализам” со 7,42 поени од можни 10.

 

На листата нашата земја се наоѓа во групата со Бангладеш, Ел Салвадор, Украина, Молдавија… Најдобро рангирана е Норвешка со 9.81 поени од Можни 10, а најлошо е Северна Кореја со 1.08 поени.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи