16 новозаразени од корона во Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во последните 24 часа се направени 2161 тестирања, а регистрирани се 314 нови случаи на ковид-19 во:

 

 

-Скопје 179

-Кавадарци 17

-Прилеп 16

-Велес 12

-Охрид 11

-Тетово 10

-Битола 7

-Делчево 6

-Гевгелија 5

-Неготино 5

-Куманово 4

-Гостивар 4

-Струмица 4

-Струга 4

-Радовиш 4

-Демир Хисар 4

-Демир Капија 4

-Кичево 3

-Крушево 3

-Штип 2

-Свети Николе 2

-Крива Паланка 2

-Ресен 1

-Пробиштип 1

-Виница 1

-Валандово 1

-Кратово 1

-Дојран 1

 

 

Пријавени се вкупно 8 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Куманово (73г и 81г) и од Охрид (55г и 85г) и по еден смртен случај е регистриран од Скопје (80г), Велес (54г), Струмица (80г) и Берово (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

 

Регистрирани се 210 оздравени пациенти од:

 

 

-Скопје 108

-Кавадарци 28

-Кичево 8

-Куманово 7

-Прилеп 6

-Велес 6

-Неготино 6

-Тетово 5

-Струмица 5

-Штип 4

-Крива Паланка 4

-Битола 3

-Гевгелија 3

-Ресен 3

-Гостивар 2

-Виница 2

-Кратово 2

-Пехчево 2

-Охрид 1

-Радовиш 1

-Демир Капија 1

-Свети Николе 1

-Пробиштип 1

-Кочани 1

 

 

Досега во земјата се направени вкупно 466.118 тестирања на Ковид-19.

 

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.196, бројката на оздравени пациенти е 83.634, на починати е 2.908, а бројот на активни случаи изнесува 7.654.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи