Започнува исплатата за „МојДДВ“ за октомври, ноември и декември, кај граѓаните ќе се вратат 6,1 милион евра

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Почнува процесот за исплаќање парите од Мој ДДВ за октомври, ноември и декември од 2020 година, соопшти Управата за јавни приходи.

 

Согласно Законот за враќање на дел од ДДВ кај физичките лица, на граѓаните кои скенирале фискални сметки преку апликацијата МојДДВ за последното тримесечје од 2020,  ќе им се исплати дел од данокот на додадена вредност искажан во фискалните сметки.

 

Во последното тримесечје од 2020 скенирани се 67. 272 456 фискални сметки, вкупниот промет е 33.398.562.346,00 денари, а на граѓаните ќе им се вратат околу 382 милиони денари односно околу 6,1 милиони евра.

 

Управата го почна проектот на 1 јули 2019 година.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video