Од полноќ поскапуваат горивата

Facebook
Twitter
Email
Print

 

 

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати.

 

Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 1,50 денар/литар, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 денар/литар. Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,448 ден/кг и сега ќе изнесува 32,884 ден/кг.

 

Со новите цени на бенините литар моторен бензин Еуросупер од 95 октани ќе чини 62,5 денари, а Еуросуперот од 98 октани ќе се продава за 64,5 денари. Дизелот ќе чини 53 денари за литар донеска мазутот 32,884 денари за килограм.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи