45 заразени од британскиот сој на корона: Прилеп и Охрид потенцијални жаришта

Министерството за здравство информира дека во лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ во периодот од 1 јануари до 7 февруари, 2021 е утврдено присуство на британскиот сој на корона вирусот кај 45 лица. Во моментот, британскиот сој е најмногу присутен во Прилеп и Охрид, а е присустен и кај одредени пациенти во други градови: Тетово, Струга, Куманово, Штип, Велес.

 

„Овие резултати се базираат на скрининг за присуство на 2 мутации кои го карактеризираат овој сој на најголем дел од новозаразените пациенти дијагностицирани во оваа лабораторија (400), како и со секвенционирање на целите геноми на вирусите детектирани кај 50 од овие пациенти“ – стои во соопштението.

 

 

Министерството за здравство апелира до сите граѓани да ги почитуваат мерките и препораките кои се во интерес на заштита на здравјето на сите.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи