Прилеп повторно со голем број на новозаразени, короната не стивнува

Прилеп и Кавадарци повторно со голем број на новозаразени. Резултатите од тестирањето од последното деноноќие регистрираат по 31 новозаразен од овие два градови.

 

Во последните 24 часа се направени 2863 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на ковид-19 во:

 

 

-Скопје 221

-Прилеп 31

-Кавадарци 31

-Охрид 24

-Велес 23

-Куманово 20

-Тетово 12

-Битола 11

-Делчево 9

-Струмица 8

-Кочани 8

-Гевгелија 8

-Неготино 8

-Ресен 8

-Крива Паланка 7

-Гостивар 6

-Кичево 6

-Штип 5

-Струга 5

-Пробиштип 5

-Крушево 5

-Радовиш 2

-Берово 2

-Виница 2

-Валандово 2

-Демир Хисар 2

-Кратово 2

-Македонски Брод 1

-Дебар 1

-Дојран 1

 

 

Починати се 9 лица, 4 пациенти од Скопје (53г, 67г, 68г, 74г), и по еден смртен случај од Прилеп (68г), Велес (75г), Охрид (72г), Струмица (81г), Кочани (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

 

Регистрирани се 407 оздравени пациенти од:

 

 

-Скопје 176

-Охрид 36

-Тетово 29

-Куманово 22

-Струга 19

-Велес 18

-Гостивар 15

-Кичево 12

-Струмица 11

-Дебар 10

-Битола 7

-Кавадарци 7

-Штип 6

-Гевгелија 6

-Берово 5

-Кратово 4

-Кочани 3

-Свети Николе 3

-Ресен 3

-Пробиштип 3

-Прилеп 2

-Неготино 2

-Крива Паланка 2

-Виница 2

-Радовиш 1

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 1

-Крушево 1

 

 

Досега во земјата се направени вкупно 474.280 тестирања на Ковид-19.

 

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.347, бројката на оздравени пациенти е 85.846, на починати е 2.955, а бројот на активни случаи изнесува 6.546.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи