Втор ден по ред Прилеп и Кавадарци со над 30 новозаразени од корона

Во последните 24 часа се направени 2445 тестирања, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19 во:

 

 

-Скопје 140

-Прилеп 34

-Кавадарци 33

-Куманово 21

-Велес 20

-Охрид 15

-Делчево 14

-Битола 13

-Тетово 12

-Струмица 12

-Неготино 11

-Штип 10

-Гевгелија 8

-Гостивар 6

-Берово 6

-Свети Николе 4

-Крива Паланка 4

-Кратово 4

-Струга 3

-Кочани 3

-Ресен 3

-Виница 2

-Демир Капија 2

-Дојран 2

-Кичево 1

-Дебар 1

-Радовиш 1

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 1

-Богданци 1

-Крушево 1

 

 

Починати се 4 лица, по еден пациент од Куманово (73г), Кавадарци (65г), Пробиштип (87г) и Виница (83г). Три пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.

 

 

Регистрирани се 998 оздравени пациенти од:

 

 

-Скопје 620

-Куманово 36

-Тетово 35

-Охрид 33

-Струмица 28

-Кавадарци 25

-Велес 25

-Гостивар 25

-Битола 18

-Ресен 16

-Дебар 16

-Делчево 15

-Штип 15

-Прилеп 13

-Гевгелија 13

-Неготино 8

-Струга 8

-Кичево 8

-Пробиштип 5

-Македонска Каменица 5

-Кратово и Богданци 4

-Крива Паланка 3

-Виница 3

-Крушево 3

-Пехчево 3

-Кочани 2

-Демир Капија 2

-Радовиш 2

-Валандово 2

-Берово 1

-Свети Николе 1

-Македонски Брод 1

 

 

Досега во земјата се направени вкупно 476.725 тестирања на Ковид-19.

 

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.736, бројката на оздравени пациенти е 86.844, на починати е 2.959, а бројот на активни случаи изнесува 5.933.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи