Љубомир Фрчкоски избран за нов амбасадор на Македонија во САД

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Поранешниот министер за внатрешни и за надворешни работи, Љубомир Фрчковски е новиот избор на Владата за амбасадор на Македонија во Вашингтон. Сега се чека одговор од САД, објави „Независен“.

 

 

Македонија нема амбасадор во Вашингтон повеќе од 3 години, откако измина мандатот на последниот амбасадор, Васко Наумовски. Причина за тоа беше несоработката со поранешниот претседателот Ѓорѓе Иванов, изборите, како и блокадите на амбасадорите во Парламентот од страна на ВМРО-ДПМНЕ.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Нови атрактивни профили за учебната 2021/2022 во СОУ „Ристе Ристески-Ричко“

Play Video

Профили за уписи во I ( прва ) година во СОУ „Орде Чопела“ - Прилеп

Play Video