Во Тетово двојазичноста значи употреба само на албански јазик, македонскиот го нема

Facebook
Twitter
Email
Print

 

По донесувањето на законот за употреба на јазици, покрај службениот македонски јазик и неговото кирилско писмо треба да се користи и друг јазик што го зборуваат најмалку 20% од граѓаните (албански јазик).

 

На државно ниво се поширока е примената на овој закон, но на локално ниво,  во Тетово, погрешно се интерпретира двојазичноста, па употребата на македонскиот јазик и неговото кирилично писмо ја нема.

 

 

Градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи во употреба предаде јавен простор во Тетово, а на клупите за седење и на корпите за отпадоци беше испишано името на Општина Тетово, но само на албански јазик.

 

ФОТО: СДК.МК

 

 

Истото беше забележано и во неодамнешното предавање на автобуси за јавен простор, на чии банери, општина Тетово беше само на албански јазик и на латиница, но немаше текст на македонски јазик.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи