Повторно над 30 случаи за заболени од ковид-19 во Прилеп

Во последните 24 часа се направени 2705 тестирања, а регистрирани се 416 нови случаи на ковид-19 во:

 

-Скопје 186

-Прилеп 37

-Кавадарци 29

-Охрид 23

-Велес 16

-Струга 16

-Тетово 13

-Куманово 12

-Битола 11

-Струмица 10

-Гостивар 8

-Штип 8

-Кочани 7

-Гевгелија 5

-Неготино 5

-Крива Паланка 5

-Радовиш 4

-Делчево 4

-Свети Николе 3

-Берово 3

-Кичево 2

-Ресен 2

-Дојран 2

-Пробиштип 1

-Валандово 1

-Кратово 1

-Богданци 1

-Крушево 1

 

Починати се 7 лица, 3 пациенти од Скопје (61г, 66г, 86г), два пациенти од Струга (53г и 73г) и по еден смртен случај од Охрид (69г) и Кавадарци (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 278 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 143

-Охрид 20

-Кавадарци 16

-Велес 14

-Тетово 14

-Куманово 12

-Прилеп 7

-Штип 7

-Струга 6

-Битола 5

-Струмица 5

-Кичево 4

-Гостивар 3

-Кочани 3

-Неготино 3

-Пробиштип 3

-Гевгелија 2

-Радовиш 2

-Кратово 2

-Крушево 2

-Демир Капија 2

-Крива Паланка 1

-Свети Николе 1

-Ресен 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 479.430 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.152, бројката на оздравени пациенти е 87.122, на починати е 2.966, а бројот на активни случаи изнесува 6.064.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи