Туристички автобус од Скопје фатен со 30 лажни ПЦР тестови на граничен премин „Деве Баир“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Денеска на граничниот премин „Деве Баир“, при контрола во автобус, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции откриле 30 лажни ПЦР-тестови за Ковид-19. Турата била организирана од туристичка агенција од Скопје, а крајна дестинација била Бугарија.

 

 

„Полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции откриле 30 ПЦР тестови за ковид-19, за кои постои основано сомнение дека не се валидни, односно дека не се извадени од овластена медицинска установа. Тестовите биле приложени од патниците и по направени дополнителни проверки, биле одземени“ велат од Министерството за внатрешни работи.

 

 

„По проверката, од слобода биле лишени двајца албански државјани и биле изведени пред судија на претходна постапка. За останатите 28 патници – македонски државјани ќе бидат направени дополнителни проверки и против нив ќе бидат поднесени пријави до Основното јавното обвинителство по член 206 и член 378 од Кривичниот законик“ соопштува МВР.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи