37 нови случаи на ковид-19 во Прилеп – 367 во Македонија

 

 

Во последните 24 часа се направени 2596 тестирања, а регистрирани се 367 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 167

-Прилеп 37

-Кавадарци 33

-Охрид 17

-Велес 15

-Куманово 14

-Тетово 14

-Гостивар 12

-Неготино 12

-Штип 7

-Гевгелија 7

-Битола 6

-Струга 4

-Кратово 4

-Струмица 3

-Ресен 3

-Кочани 3

-Делчево 2

-Пробиштип 2

-Крушево 2

-Кичево 1

-Крива Паланка 1

-Берово 1

-Валандово 1

 

Починати се 5 лица, 2 пациенти од Скопје (91г и 83г) и по еден смртен случај е пријавен од Гостивар (77г), Крива Паланка (40г) и Демир Хисар (65г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

 

Регистрирани се 202 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 105,

-Куманово 18

-Кавадарци 14

-Тетово 11

-Штип 8

-Неготино 7

-Гевгелија 6

-Велес 5

-Кочани 5

-Гостивар 4

-Крива Паланка 4

-Демир Капија 4

-Струмица 3

-Ресен 3

-Кичево 1

-Демир Хисар 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 482.026 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 96.518, бројката на оздравени пациенти е 87.324, на починати е 2.971, а бројот на активни случаи изнесува 6.223.

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи