Нови 35 случаи на Ковид 19 во Прилеп и 6 во Крушево, еден починат во Прилеп

 

Во последните 24 часа се направени 2.383 тестирања, а регистрирани се 347 нов случаj на Ковид-19 во:

 

-Скопје 157

-Прилеп 35

-Кавадарци 26

-Охрид 19

-Куманово 14

-Штип и Неготино – по 13

-Тетово 12

-Гевгелија 10

-Велес и Крушево – по 6

-Битола, Гостивар и Делчево – по 5

-Струга, Дебар, Крива Паланка и Виница – по 3

-Ресен, Валандово, и Кратово – по 2

-Струмица, Кочани и Македонска Каменица – по 1

 

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се 4 пациенти од Скопје (80г, 79г, 69 и 61г), по 1 пациент од Куманово (80г), Велес (66г) и Прилеп (61г). Шест пациенти се починати во болнички услови и еден е починат во домашни услови.

 

Регистрирани се 168 оздравени пациенти од:

 

-Скопје 110

-Куманово и Прилеп – по 7

-Кавадарци 6

-Тетово и Крива Паланка – по 5

-Гостивар, Велес и Неготино – по 4

-Битола и Гевгелија – по 3

-Штип и Радовиш – по 2

-Охрид, Струмица, Свети Николе, Кратово, Демир Капија и Дојран – по 1

 

Досега во земјата се направени вкупно 492.374 тестирања на Ковид-19.

 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.803, бројката на оздравени пациенти е 88.469, на починати е 3.010, а бројот на активни случаи изнесува 6.324.

 

 

 

 

 

 

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи